SP Gminy Oleśnica im. A. Mickiewicza w Oleśnicy

56-400 Oleśnica,

ul. Wileńska 32 a

tel. 71 314 02 36

Adres

56-400 Oleśnica,


ul. Wileńska 32 a


tel. 71 314 02 36


Kalendarium

Poniedziałek, 2024-06-24

Imieniny: Danuty, Jana

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
Czytaj więcej o:

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr:)

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole przywitaliśmy aktywnie, twórczo i radośnie.
Na dobry początek odbył się eko-wiosenny pokaz mody na wesoło, w którym uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.
Następnie drużyny z poszczególnych klas wzięły udział w grze terenowej poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Artyści szkolni stworzyli kredą na chodniku piękne wiosenne obrazy, a chętni uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w wiosennej fotobudce. Całości dopełniała muzyka i tańce integracyjne. Nad wszystkim unosił się aromat kiełbasek z grilla, które smakowały wyśmienicie.
Czytaj więcej o: