Wiadomości

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 XI obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych idee wolności i niepodległości.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada nie był przypadkowy. 11 listopada 1918, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa.

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Przywrócono je dopiero podczas transformacji ustrojowej w 1989 r.

Chcąc upamiętnić odwagę Rodaków, dzielnie walczących o naszą wolność oraz godnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole podjęto szereg działań.

Pozwalają one uczniom radować się z odzyskania niepodległości, uczą szacunku wobec dziedzictwa narodowego, historii Ojczyzny, symboli narodowych.

 

Na lekcjach historii, języka polskiego i godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z genezą święta i działaniami Polaków prowadzącymi do wolności oraz twórczością literacką tego okresu. Uczniowie klas 4-8 obejrzeli piękną animację IPN-u „Gra o Niepodległą”, ukazującą dążenia Polaków do niepodległości. Natomiast młodsi, oglądając filmik „Polskie Symbole Narodowe”, zapoznali się z historią i znaczeniem symboli narodowych.

 

Mimo zdalnego nauczania wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu”. We wtorek o godz.11.11 na zajęciach online uczniowie z nauczycielami odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Do akcji włączyły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych, które mają zajęcia stacjonarne. Dzieci wykonały kokardy narodowe, stworzyły godło Polski i narysowały flagi państwowe.

Kolejnymi przedsięwzięciami były: konkurs biblioteczny polegający na wykonaniu pracy plastycznej - plakatu na temat Niepodległej oraz multimedialny Szkolny Konkurs Patriotyczno-Historyczny „NIEPODLEGŁA - MOJA OJCZYZNA”.

Organizatorki i koordynatorki działań serdecznie dziękują społeczności szkolnej za aktywne włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

kategoria kl. 1-4

1 m-ce Eryk Kembłowski

2 m-ce Marcin Kozioł

3 m-ce Małgorzata Cieszkowska, Gabriela Parylak

wyróżnienie Adrianna Krzemień, Filip Gołda, Jakub Kozioł, Victoria Sołtysiak

kategoria kl. 5-8

1 m-ce Natasza Krzak

2 m-ce Piotr Kozioł

3 m-ce Julia Sołtysiak

wyróżnienie Dominik Ćwiek, Erika Voitsykhiv, Karolina Lizun

 

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PATRIOTYCZNO-HISTORYCZNEGO „NIEPODLEGŁA - MOJA OJCZYZNA”

 

kategoria kl. 4-5 (udział wzięło 26 uczniów)

1 m-ce Bartosz Paciorkowski

2 m-ce ex aequo Maja Wojewódzka, Hubert Kowalczyk

3 m-ce Natasza Krzak

 

kategoria kl. 6-8 (43 uczestników)

1 m-ce ex aequo Oliwia Bednarek, Oliwier Grzeszczakowski

2 m-ce ex aequo Wiktoria Bodo, Kamil Ligocki

3 m-ce Kamil Wojewódzki

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów za przygotowanie, wkład pracy i udział, a zwycięzcom gratulujemy!

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone laureatom po powrocie do stacjonarnego nauczania.

 

 

 

Bożena Kula, Monika Śliwińska

 

Wyświetlony 340 razy
Więcej w tej kategorii: « Pamiętamy o żołnierzach Życzenia »

O Nas

Typ podmiotu: Szkoła Podstawowa

Miejsce w strukturze: samodzielna

Numer RSPO: 18765

Numer REGON: 001181914

Rozpoczęcie działalności: 1994-12-02

Deklaracja_dostępności_SPGO

Dyrektor: Agnieszka Dorobiała

RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Szczegółowe Informacje.

Skontaktuj się z nami

Adres: Wileńska 32a, 56-400 Oleśnica

Telefon: 71 314 02 36

E-mail: spolesnica@olesnica.wroc.pl

WWW: www.spgminyolesnica.pl

Search