Wiadomości

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 580.

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wraz z paniami Agnieszką Grondową i Moniką Śliwińską przygotowali przedstawienie w formie telewizyjnego programu informacyjnego. W rolę prezenterów wcielili się Oliwia Hes i Jan Cichosz, którzy przenosili widzów w różne miejsca i czasy. W spektaklu pojawił się film o przybyciu Józefa Piłsudskiego do kraju po uwolnieniu z magdeburskiej twierdzy. Aktorami byli nasi uczniowie, którzy listopadowego poranka na starej stacji kolejowej w Cieślach odegrali scenę z podróży Komendanta oraz jego powitania na dworcu w Warszawie. Film został zarejestrowany i zmontowany przez Agnieszkę i Piotra Grondowych.

Poza tym w spektaklu zaprezentowano sondę na temat istoty święta 11 Listopada, przeprowadzoną przez Janka Cichosza w Urzędzie Gminy Oleśnica, m.in. z udziałem pana Wójta Marcina Kasiny, a także wśród uczniów i pracowników SPGO. W przedstawieniu pojawiły się również dramatyczne sceny ze szkół w czasach zaborów, w rolę germanizatora wcielił się Mateusz Szczepaniak, a rusyfikatorem została WanessaKlapińska. Widzowie przenieśli się także do teatru Capitol na próbę musicalu, w której wzięły udział Oliwia Małachowska, Zuzanna Szczygieł, a także Gabriela Wajerowska wspaniale recytująca wiersz „Czarna sukienka”, napisany przez Konstantego Gaszyńskiego w trakcie żałoby narodowej po upadku powstania styczniowego. W jednej ze scen – koncercie w filharmonii- zaprezentowały się nasze muzyczne talenty: Kinga Biegańska, Maja Kowalczyk, Kaja Korzeniowska i Gabriela Wajerowska, które zagrały na instrumentach fragmenty patriotycznych pieśni. Na koniec spektaklu pojawiła się piękna alegoryczna postać Polski (była nią Oliwia Małachowska), najpierw niszczonej przez zaborców, potem odradzającej się po 123 latach niewoli. Poszczególne sceny zostały przeplecione ciekawie zaaranżowanymi piosenkami w wykonaniu grupy teatralnej.

Spektakl został zaprezentowany 7 listopada na uroczystym apelu w SPGO, a dzień później na przeglądzie artystycznym szkół z terenu Gminy Oleśnica, przygotowanym pod honorowym patronatem Wójta Gminy Oleśnica Marcina Kasiny.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia za zaangażowanie i wspaniałą patriotyczną postawę. W przedstawieniu udział wzięli: Gabriela Wajerowska, Oliwia Małachowska, Kinga Biegańska, Oliwia Hes, Aleksandra Żelazna, Jan Cichosz, Mateusz Szczepaniak, Mateusz Cieszkowski, Zuzanna Szczygieł, Wanessa Klapińska, Maja Kowalczyk, Kaja Korzeniowska, Marcelina Gliszczyńska, Sebastian Dolniak, Sara Patyk, Zuzanna Pytko, Julian Maliszewski, Maja Wydrzycka, Gabriela Zaręba, Oliwia Krzysztofik, Julia Sołtysiak, Natalia Kajda oraz Maja Kościuk.

Dziękujemy również wszystkim klasom oraz wychowawcom za przygotowanie pieśni do wspólnego patriotycznego śpiewania, które odbyło się zaraz po przedstawieniu.

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości było wspaniałym przeżyciem dla całej szkolnej społeczności. Pamiętajmy zawsze, że swoją tożsamość budujemy poprzez znajomość polskiej historii i pamięć o tych, którzy walczyli za naszą wolność.

"Powrót Piłsudskiego"-SPGO

Sonda SPGO

 Monika Śliwińska, Agnieszka Grondowa

Wyświetlony 324 razy
Więcej w tej kategorii: « SZKOŁA DO HYMNU Umiem pływać »

O Nas

Typ podmiotu: Szkoła Podstawowa

Miejsce w strukturze: samodzielna

Numer RSPO: 18765

Numer REGON: 001181914

Rozpoczęcie działalności: 1994-12-02

Dyrektor: Agnieszka Dorobiała

RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Szczegółowe Informacje.

Skontaktuj się z nami

Adres: Wileńska 32a, 56-400 Oleśnica

Telefon: 71 314 02 36

E-mail: spolesnica@olesnica.wroc.pl

WWW: www.spgminyolesnica.com

Search