Wiadomości

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 580.

OBCHODY DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO W SPGO

W PRZYJAŹNI SIŁA!

Już po raz piąty Szkoła Podstawowa Gminy zorganizowała obchody Dnia Języka Ojczystego pod patronatem Wójta Gminy Oleśnica.

6 marca odbyły się polonistyczne rozgrywki dedykowane klasom IV – VII SPGO, natomiast w poniedziałek 9 marca V Międzyszkolny Konkurs Humanistycznyprzygotowany został dla czteroosobowych reprezentacjiszkół gminy Oleśnica.

  Organizatorami uroczystości były: Agnieszka Grondowa i Monika Śliwińska – nauczycielki języka polskiego.

Obchody Dnia Języka Ojczystego miały na celu uwrażliwienie młodzieży i dzieci na potrzebę dbałości o język ojczysty, poprawność wypowiedzi, a także zwrócenie uwagi na umiejętność budowania przyjacielskich relacji z ludźmi. Tegoroczna uroczystość odbyła się bowiem pod hasłem: W przyjaźni siła! Czołowym bohaterem obchodów, obok postaci z Quo vadis, Starego człowieka i morze, Pana Tadeusza i Kamieni na szaniec- stał się Mały Książę z towarzystwem lisa i róży. Historia chłopca, który wyruszył w podróż w poszukiwaniu przyjaciół, stała się motywem przewodnim, o czym świadczyła teżatrakcyjna dekoracja wykonana przez organizatorki, przy wsparciu pani Moniki Knysak.

    W ramach konkursu uczniowie rozwiązywali rebusy z przysłowiami o przyjaźni, a także odgadywali związki frazeologiczne na podstawie obrazów wpisanych w opowieści nawiązujące do treści lektur. Ogromne emocje budziły zadania „z grzybkiem”, gdzie oprócz wiedzy, liczył się refleks przedstawiciela grupy. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością literatury i umiejętnością pracy zespołowej. W rozgrywkach nie zabrakło również zadań dotyczących środków stylistycznych, ortografii i nauki o języku. Uczniowie mieli np. odnaleźć jak największą ilość błędów językowych w piosence kabaretu „Smile”.

   Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego wykazali się też dużą kreatywnością, gdyż z łatwością wcielili się w role poetów. Otrzymali część tekstu utworu A. Mickiewicza  pt. „Niepewność” i tworzyli tzw. foundpoetry, czyli „znalezioną poezję”.

   Wszystkie zadania konkursowe emitowane były w postaci pomysłowej prezentacji multimedialnej, wzbogaconej licznymi filmikami, piosenkami z dawnych lat oraz fragmentami tekstów z audiobooków. Ta atrakcyjna, nowoczesna forma konkursu bardzo przypadła do gustu uczniom, którzy z chęcią angażowali się w kolejne konkurencje.    

    Tradycyjnie na uroczystości nie zabrakło muzyki. Wystąpił zespół „Lumen” kierowany przez panią Agnieszkę Grondową.

  Na zakończenie zaproponowano uczestnikom zabawę teatralną  „Supeł”, która nie tylko zintegrowała uczestników, ale również zagwarantowała dobrą zabawę.

Aby wesprzeć siły fizyczne uczniów, organizatorki obchodów wraz  z panią Grażyna Palińską ufundowały dla wszystkich uczestników poniedziałkowych rozgrywek słodki poczęstunek.

Wyniki V Międzyszkolnego Konkursu Humanistycznego przedstawiają się następująco:

I miejsce ex aequo – SP w Ligocie Polskiej i SP Gminy Oleśnica – opiekunowie: Małgorzata Furmanek, Monika Śliwińska

II miejsce – SP w Ligocie Małej - opiekun Izabella Stadnik

III miejsce - SP we Wszechświętem  – opiekun: Agnieszka Grondowa

IV miejsce – SP w Smolnej – opiekun Beata Narwoysz

V miejsce – SP Sokołowice – opiekun Danuta Stempniewicz

Wyniki Konkursu Humanistycznego zorganizowanego dla klas IV – VII SPGO

I miejsce –kl. IV– grupa A, kl. V B, kl. VII

II miejsce – kl. IV – grupa B, kl. V A, kl. VI

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk pani dyrektor Agnieszki Dorobiały pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Szkołę Podstawową Gminy Oleśnica.

Obchody Dnia Języka Ojczystego były nowatorską lekcją języka polskiego, w której klasyczne mądrości, by bawiąc, uczyć, przeplatały się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom polonistycznych zmagań i zapraszamy na kolejną uroczystość już za rok!

 

Źródło/SPGO

Wyświetlony 243 razy

O Nas

Typ podmiotu: Szkoła Podstawowa

Miejsce w strukturze: samodzielna

Numer RSPO: 18765

Numer REGON: 001181914

Rozpoczęcie działalności: 1994-12-02

Dyrektor: Agnieszka Dorobiała

RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Szczegółowe Informacje.

Skontaktuj się z nami

Adres: Wileńska 32a, 56-400 Oleśnica

Telefon: 71 314 02 36

E-mail: spolesnica@olesnica.wroc.pl

WWW: www.spgminyolesnica.com

Search