SP Gminy Oleśnica

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA GMINY OLEŚNICA WITA SERDECZNIE!

p 16052019Jak to do Wrocławia? Ktoś się chyba pomylił i chodzi o Toruń. Otóż wcale nie! W stolicy Dolnego Śląska można bowiem też zjeść wyśmienite pierniki.

Przekonali się o tym w dniu 16.05.2019 uczniowie z naszego oddziału przedszkolnego: 6 latki wraz z wychowawczynią i P. M. Sołtysiak pojechały do Wrocławia odwiedzić Piernikarnię Wrocławską. Mieści się ona w zabytkowej kamienicy, nieopodal wrocławskiego Rynku.

Już na progu przywitała nas właścicielka Piernikarni, p. Anna no i – oczywiście – niepowtarzalny bukiet zapachów. Pani Anna czerpie z własnych, rodzinnych tradycji wypieków, ale stara się odtwarzać zapomniane odmiany pierników istniejących na Dolnym Śląsku już w średniowieczu. Okazuje się, że w tamtych czasach, pieprz, jako niezbędny składnik ciasta, był równie drogi jak złoto.

Po tym sporym kawałku słodkiej historii odbyły się warsztaty umiejętności cukierniczych dla naszych uczniów. W ich trakcie dzieci samodzielnie formowały pierniki, które następnie zostały upieczone, własnoręcznie udekorowane i spakowane. W trakcie zajęć dzieci miały także okazję powąchać przyprawy dodawane do ciasta piernikowego. Każdy uczestnik wycieczki opuścił Piernikarnię z trzema własnoręcznie wykonanymi piernikami. Przekonaliśmy się, że Piernikarnia Wrocławska to magiczny, pachnący ciastem piernikowym i przyprawami korzennymi zakątek, który mamy w zasięgu ręki, a niekoniecznie w odległym o kilkaset kilometrów Toruniu.

Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone z postanowieniem, że wypróbują nowe umiejętności w domu. Życzymy smacznego!

Agata Cieślińska

rekrutacja sp p

Dziennik elektroniczny


Biblioteka

biblioteka


Konkursy


Galerie


Projekty edukacyjne

projekty edukacyjne

lepsza szkola