SP Gminy Oleśnica

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA GMINY OLEŚNICA WITA SERDECZNIE!

5 czerwca był dniem wyjątkowym. Do szkoły przybyła Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, która wsparła nasz Program Rozwoju Czytelnictwa „Z książką przez życie” realizowany w klasach 4-6.

Do wizyty przygotowywaliśmy się 2 tygodnie, czasu nie było wiele, ale do godziny 13.00 w poniedziałek udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik.

Przed wejściem do szkoły Pierwszą Damę powitała pani dyrektor Agnieszka Dorobiała z Zuzią Szczygieł i Czarkiem Wojnarowskim. Następnie w szkolnym holu, pośród uczniów, nauczycieli, rodziców i władz gminy (w uroczystości uczestniczyli: wójt Marcin Kasina, Krzysztof Skórzewski, Tadeusz Kunaj i Maciej Syta), pani dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym wyraziła radość z powodu wizyty Pani Prezydentowej, opowiedziała o działaniach szkoły w zakresie rozwoju czytelnictwa, wpływie literatury na życie człowieka, a także o realizowanych projektach.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – ta myśl Umberto Eco to motto przewodnie naszych poczynań w ramach akcji czytelniczych. Program artystyczny z komentarzami, wygłoszonymi przez prowadzących Gabrysię Wajerowską i Mateusza Szczepaniaka, również nawiązywał do tej sentencji.

Na początku wystąpił Jan Cichosz z kl. IIB, który zadeklamował wiersz H. Łochockiej przy gitarowym akompaniamencie Leny Wójcik. Potem uczniowie klasy V i VI zaprezentowali humorystyczne przedstawienie teatralne "Księżniczka na ziarnku grochu" na podstawie utworu Jana Brzechwy wg H. Ch. Andersena. Była też piosenka pt. „Świat baśni” w wykonaniu dziewczynek z kl. V i VI. O oprawę muzyczną do inscenizacji i całego programu artystycznego zadbała pani Ewa Stępień-Włuczkowska, która wspaniale grała na pianinie, a do niektórych efektów dźwiękowych wykorzystała keyboard. Po wędrówce po krainie baśni przenieśliśmy się w czasy współczesne – uczniowie z klas II – VI w nowoczesnych rytmach zaprezentowali układ taneczny połączony z wygłaszaniem ciekawych stwierdzeń i sentencji o książce oraz jej wpływie na rozwój człowieka.

Potem wszyscy zostali zaproszeni na niezwykłą literacką ucztę z udziałem honorowego gościa – Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama podziękowała za zaproszenie, bardzo ciepło wypowiedziała się na temat naszej szkoły i działań przez nią podejmowanych. Mówiła o swojej miłości do literatury, o wartości książki i o tym, że czytanie poszerza horyzonty myślowe. Pani Prezydentowa zaprezentowała dzieciom trzy ulubione utwory: „Malutką Czarownicę” autorstwa Otfrieda Preusslera, "Kwiat kalafiora" Małgorzaty Musierowicz oraz „Tobi. Życie w zawieszeniu” Toithee de Fombelle. Przeczytała, pięknie interpretując tekst, fragmenty dwóch pierwszych książek, co spotkało się z ogromnym aplauzem słuchaczy.

Pierwsza Dama wysłuchała też czytania naszych uczniów: Zuzi Szczygieł, Hani Leonarczyk oraz Mateusza Szczepaniaka. Na końcu Gabrysia Wajerowska znakomicie zadeklamowała fragment książki K. Ryrych „Wyspa mojej siostry”. Za prezentację tego utworu nasza uczennica otrzymała wyróżnienie w finale XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”.

Po części oficjalnej Pani Prezydentowa zwiedziła szkołę, uczestniczyła w zajęciach i rozmawiała z dziećmi, które chętnie i otwarcie opowiadały o swoich ulubionych książkach oraz szkolnych wydarzeniach. Na koniec Pierwsza Dama spotkała się również z gronem pedagogicznym, rodzicami oraz władzami gminy. Wpisała się także do szkolnej kroniki.

Dziękujemy występującym uczniom, wszyscy wspaniale zaprezentowaliście program artystyczny. Mamy nadzieję, że rozmowy i wspólne przebywanie z Panią Prezydentową na długo pozostaną w pamięci.
Ogromne podziękowania za zaangażowanie w tworzenie dekoracji należą się pani Monice Knysak, a także Kamili Biegasik, Iwonie Brzęk i wspierającym je nauczycielkom. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę mamy - pani Magdaleny Wajerowskiej, która pomogła w przygotowaniach do spotkania.

Dla wszystkich wizyta Pierwszej Damy była ogromnym i niezwykłym przeżyciem. Uśmiechnięta, pełna naturalności i spokoju Pani Prezydentowa stworzyła wspaniałą atmosferę, której nie da się zapomnieć.

Galeria

Monika Śliwińska

logo ggo2 spgo

 

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

biblioteka

Konkursy

Galerie

Rekrutacja - Szkoły Ponadgimnazjalne

dla gimnazjalisty p

Projekty edukacyjne

projekty edukacyjne

lepsza szkola