SP Gminy Oleśnica

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA GMINY OLEŚNICA WITA SERDECZNIE!

9 maja uczniowie naszej szkoły wraz z paniami Moniką Śliwińską, Moniką Knysak i Justyną Słupek wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej.

Muzealna ekspozycja na wolnym powietrzu składa się z 50 wiejskich zabytkowych budowli, które są wyposażone w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble. Jest ona swego rodzaju „zaklętą w drewnie” historią wsi śląskiej, która przez bezpośredni, niemalże namacalny, kontakt z eksponatami staje się bardziej dostępna i zrozumiała dla zwiedzających.

Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem wiedzy, którą przekazywali nam przewodnicy w każdym z budynków, a w szczególności charyzmatyczny pan w kuźni i pani w szkole. Z zapartym tchem oglądaliśmy pokaz sztuki kowalskiej, a także słuchaliśmy szkolnych opowieści z dawnych lat.

Zwiedziliśmy również karczmę, młyn i kościół, a także wiele innych budynków.

Oprócz możliwości przeżycia historycznej wycieczki, dzięki której poznaje się wieś opolską z okresu XVIII-XX wieku, muzeum jest również miejscem, gdzie odbywają się warsztaty.

Mieliśmy możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej „Dla każdego fraszka pomalować ptaszka”.

Część teoretyczna lekcji obejmowała opowieść dotyczącą symboliki ptaka w kulturze ludowej . Następnie uczniowie malowali drewnianego ptaszka za pomocą farb akrylowych, a udekorowane pamiątki zabrali ze sobą do domu.

Pomimo zimna wracaliśmy w dobrych humorach i pełni wrażeń.

Galeria

Justyna Słupek

logo ggo2 spgo

 

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

biblioteka

Konkursy

Galerie

Rekrutacja - Szkoły Ponadgimnazjalne

dla gimnazjalisty p

Projekty edukacyjne

projekty edukacyjne

lepsza szkola